top of page
Starry Sky

TAROT FALINIZ:

10- KADER ÇARKI (TERS)

Queen of wands.png

Bu kartın size getirebileceği mesajlar:

 • Zaman geçiyor, acele et

 • Değişme ayak uyduramıyorsun

 • Önce düşün sonra hamle yap

 • Gelenekçiliği bırak yenilikçi ol

 • Şans kapıyı çalıyor kapıyı aç

 • Aşılması gereken bir engel var

 • Zararın neresinden dönersen kardır

 • Bir sil baştan yapmaya ihtiyacın var

 • Nereye gittiğini bilmeyen hiçbir yere gidemez

 • Değişime direnmek sadece hayatını zorlaştırır

 • Tıkanıklığın açılması için radikal değişimler yapmak şart

Tarot falı - Kader çarkı (ters)

Kader çarkı ters belirdiğinde yaşamımızda beliren bazı değişimlerden olumsuz etkilenmenin altını çizer. Bir şeyler hızla değişiyor ve siz buna ayak uyduramıyorsunuz. Değişen şey dünya olabileceği gibi iş hayatınızda yeni kuralların gelmesi ya da yeni bir ülke ya da şehre taşınma gibi bir durumla karşı karşıya da olabilirsiniz. Kısacası, bir şeyler değişiyor ve yerine sizin alışık olmadığınız bir düzen geliyor. Fakat ne yazık ki kader çarkının tek tavsiyesi bu değişime ayak uydurmanızdır. Çünkü ne kadar direnseniz ve değişime engel olmaya çalışsanız da başaramayacaksınız.

Kader çarkında karşımıza çıkan bu çark o kadar güçlüdür ki onun durmasını ne içsel ne de dış güçlerle sağlamak mümkün olmayacaktır. Çark sadece değişim değil zamanın da sembolüdür ve ters belirdiğinde bize “zaman geçiyor, acele et” mesajını getiriyor da olabilir. Bu kartı gördüğünüzde bazı konularda oyalanıyorsanız oyalanmayı bırakmalı ve bir an önce bir şeyler yapmalısınız.

Ters kader çarkı bazen yeninin eskiyi yok etmek için getirdiği ilahi dokunuş ve sonun başlangıcı hamlesidir. Bir şeyler hızla değişiyor ve yerlerine yenileri geliyor. Değişen dünya ve yeni dünya düzeni sizi zorluyor olsa da bu dünyada nasıl ayakta kalacağınızı anlamaya çalışın. Daha önce deneyip başarılı olduğunuz yöntemler bile bu düzende başarısız olmanızı sağlayabilir. Öncelikle içine girmekte olduğunuz dünyayı ve kurallarını öğrenin ve oyunu kurallarına göre oynayın.

Kader çarkı yaşam döngüsü ve akışının simgesidir. Dönen çark bu yaşam döngüsü ve döngüsel değişimleri temsil eder. Fakat bu kart ters belirdiğinde gidişat iyiye değil kötüyedir. Yine de ters kader çarkı bize “bu da geçecek” der. Sizin lehinize olmayan ve kontrolünüz dışında bazı olaylar bu sıralarda yaşanabilir. Kendinizi bir girdaba yakalanmış gibi hissedebilirsiniz.

Kader çarkında numerolojik olarak on sayısının enerjisi bulunur fakat bu kart ters düştüğünde bu sayının negatif özellikleri karşımıza çıkar. 1 sayısında sıfırdan bir başlangıç yapmıştık. 10 sayısına geldiğimizde ise bir seriyi tamamladık. 10’dan sonrası yeni bir serinin başlangıcı. Fakat 10 sayısı her ne kadar birin 10 kat çoğalmış hali gibi görülse de sadece çoğalmayla ilgili değildir. Çoğaldığı gibi bilgi ve yetenekle dolmuş ve hızı azalmıştır. Peki bu sayı ters dönerse ne olur? İkinci tura olumsuz bir başlangıç yapacağımıza işaret edebilir. Bu dünyanın sonu mu? Hayır, bazı aksaklıklar halledilirse daha olumlu bir başlangıç yapılabilir.

Tüm bunların yanı sıra on değişken ve hareketli bir sayıdır. Tıpkı bir köprü görevi görür ve 2 seriyi birbirine bağlar. Aynı zamanda bir milat çizgisidir ve ayrıştırıcıdır. Semboller dili ve rüya tabirlerinde tüm çizgiler bir ayıraç görevi görmektedir. 10 sayısı da semboller aleminde aynı görevi görüyor olabilir. Tıpkı bir seri ile diğer seri arasında bir duvar örmüş gibi iki objeyi ya da kişiyi birbirinden ayırabilir. Dolayısıyla, kader çarkı daima yolculuk yapan bir karttır. Fakat kartın altını çizdiği yolculuk uçak ya da otobüs yolculuğu olmak zorunda değil. Bir durumdan başka bir duruma geçiş, bir durumdan ayrılmak ve yeni durumu benimsemek hatta bir işten başka bir işe geçmek anlamına gelebilir.

Kader çarkıyla temsil edilen 10 sayısı tıpkı ışığı görmeye benzer. Bir hayatla başka bir hayat arasındaki çizgidir. Bir şeyleri geride bırakır ve önümüzdekiler yaklaşırız. Bazen yeni için eskiyi terk etmek zorunda kalırız. Fakat ters kader çarkını gören kişi için bu değişimin olumsuz olma ihtimali daha yüksek. Kader çarkına dikkatle bakarsanız dönen çark tıpkı bir dönme dolap gibidir. Bir tarafı yükselirken diğer tarafı alçalır. Bu da bu değişim bazılarını yükseltirken bazılarını alçaltacak anlamına gelir.

Ters kader çarkı tüm bunların yanı sıra değişime aşırı dirençli olduğunuzu sembolize edebilir. Belki de bir şeyin artık olması ve değişmesi gerekiyor. Fakat siz bu değişime izin vermiyorsunuz. Farkında olmadığınız şey kader çarkının çok güçlü bir çark olduğu. Ne kadar direnirseniz direnin çark dönecek. Direndikçe sadece kendiniz için yaşamı zorlaştıracaksınız. Olması gereken neyse bırakın olsun. Direnmeniz onu durduramayacak.

Ters kader çarkı aynı zamanda değişime ya da değişen dünyaya ayak uydurma zorluğunun altını çizebilir. Dünya hızla mı değişiyor? Belki de sizden daha hızlı değişmekte. O zaman ne yapmalısınız? Bu hıza ayak uydurmalısınız. Çünkü başka bir çare yok. Dünyayı değiştiremezsiniz fakat kendinizi değiştirebilirsiniz. Sakın ama sakın çarka çomak sokmayın. Bırakın dönsün. Siz de ona ayak uydurun.

Kader çarkını görüyorsanız ayrıca evrenin acımasız yıkım gücünü de aklınızda bulundurmalısınız. Yıkım bazen yeniden oluşum için gereklidir. İşte kader çarkı da bu yıkım sürecinden bize bahseder. Yaşamınızda bir şeyler yeniden şekilleniyor. Fakat bunun için evren sizin için bir yıkım gerçekleştirmek zorunda. Bu yıkım sizin için bir trajedi olsa bile evren acımasızca bu yıkımı gerçekleştirecektir.

Numerolojide 1 yaradılışın başladığı 10 ise dönüşümün başladığı noktadır. Daha önce yaratılmış olan her ne ise 10 ile değişim ve dönüşüm sürecine girer. Belki de elinizde bir direksiyon var, direksiyonu çevirdiniz ve yaşamınızın gidiş yönü tamamen değişti. Kendiniz için oluşturduğunuz, yarattığınız her şey çok farklı bir şekil almaya başladı. Kartı ters gördüyseniz bu değişimden memnun olmayabilirsiniz fakat her şey kontrolden çıkmış gibi.

Tüm bunların yanı sıra numerolojide 10 sayısı bir eylem sayısıdır. Hayat değişkendir ve değişmek istemeseniz de bu değişkenlik içinde hayata uyum sağlamak zorundasınız. Bu sayı eylemlerin sizin tarafınızdan gelmesi gerektiğini de savunur. Eğer sizin tarafınızdan bir eylem yoksa 10 sizin için yalnızca bir çıkmaz sokaktır. Eğer eylem sizin tarafınızdan gelmiyorsa evren bunu daha vahşice sağlayacaktır.

Tarot falı bakmayı öğrenmek ister misiniz?

tarot kursu.png

BU TAROT FALI HAKKINDAKİ YORUMLAR:

© Copyright
bottom of page